Як відкрити свій бізнес із нуля?
31.01.2025
Чи можна відкрити свій бізнес в Україні з нуля? Звісно, так. А як це зробити, ми сьогодні розповімо.
У новій статті APPOINTER на вас чекають відповіді на питання, які ідеї варто випробувати з невеликим капіталом, як залучити інвестиції, що робити перед відкриттям та як рухатися у процесі створення своєї справи. Обговоримо також плюси та мінуси підприємств із мінімальними вкладеннями, а ще – ризики, які варто передбачити заздалегідь.

Зміст:
- Чи можна розпочати з нуля свій бізнес
- Як відкрити свій бізнес з 0 – популярні ідеї
- Розпочати бізнес без вкладень: переваги та недоліки
- Як в Україні правильно розпочати бізнес з 0: перші кроки
- Крок 1: знайдіть економічну основу справи
- Крок 2: досліджуйте конкурентів
- Крок 3: напишіть план
- Крок 4: визначте, які документи потрібні, і звіртеся з нормами закону
- Крок 5: вирішіть, звідки залучати кошти
- Як відкрити бізнес із нуля: з чого почати
- Реєстрація
- Місце роботи
- Співробітники чи підрядники
- CRM-система
- Торгівля та оплата
- Доставка
- Маркетинг
- На закінчення: можливі проблеми бізнесу з 0 без вкладень
Чи можна розпочати з нуля свій бізнес
Іти у підприємці зовсім без грошей у вас швидше за все не вийде. Але є безліч варіантів для мікро- та малого бізнесу, де на старті можна обійтися мінімальними фінансами. Інвестиції також можна залучити із боку. Які традиційні канали для цього доступні українському підприємцю:
- 1. Скористайтеся акселератором/бізнес-інкубатором для пошуку інвесторів.
- 2. Залучити зовнішнє фінансування через платформи краудфандінгу.
- 3. Брати участь у програмах грантів від держави та іноземних підприємств.
- 4. Зрештою, взяти в банку кредит під низький відсоток.
Ще один спосіб відкрити бізнес без вкладень – зацікавити своєю ідеєю друзів та родичів, які дадуть гроші на розвиток. Власне, розумна ідея - те, з чого все і починається. І про це далі.
Як відкрити свій бізнес з 0 – популярні ідеї

Перше, що спадає на думку – надання послуг. Запропонуйте людям свою навичку, яка потрібна і яку готові сплачувати. Визначте, що виходить у вас добре, і чим готові займатися із задоволенням. Це може бути вигул собак, прибирання квартир, написання текстів, навчання англійської та багато іншого. Після цього напишіть резюме та/або створіть портфоліо. Потім шукайте аудиторію за допомогою сарафанного радіо та спеціальних сайтів для фрілансерів. Трохи пізніше за наявності клієнтів можна створити сайт, завести блог, розвивати сторінку в соцмережах для просування послуг.
Другий популярний варіант, як з нуля відкрити бізнес – виробництво вдома. Багато відомих виробників вийшли з кухонь і гаражних майстерень. Плюси ідеї – не треба платити оренду, максимально гнучкий графік роботи. Не важливо, будете ви ліпити пельмені на продаж або шити постільну білизну, перші клієнти швидше за все знайдуться серед сусідів.
Щоб інвестувати щонайменше, створіть магазин в інтернеті або продавайте товари на маркетплейсі. Тут важливо налаштувати online рекламу на потенційну аудиторію, структурувати поставки, контролювати замовлення. Продавати можна і прямо, спілкуючись із клієнтами наживо. Часто так поширюють косметику, побутову хімію, канцелярію та ін.
Розпочати бізнес без вкладень: переваги та недоліки
Із хорошого:
- при малих стартових інвестиціях та витратах ризики також мізерні - нема чого втрачати при невдачі;
- запускати справу з нульовими вкладеннями простіше та швидше;
- гнучкі налаштування: ви регулюєте тривалість робочого дня, масштабуєтеся поступово, паралельно працюєте (за бажанням) десь ще й отримуєте додаткові доходи.
Починати свій бізнес з нуля загрожує і мінусами:
- доведеться самому все робити - від збирання до просування. Повна відповідальність також за власником;
- не вийде швидко нарощувати потужності, оскільки реклама вимагає регулярного фінансового підживлення;
- (Особливо – спочатку) немає постійного рівня доходу, складно планувати майбутнє бізнесу навіть на короткочасну перспективу.
Недоліки досить вагомі, але, як кажуть, хто попереджений, той озброєний.
Як в Україні правильно розпочати бізнес з 0: перші кроки
Отже, ви знайшли ідею, зважили всі «за» та «проти», і готові працювати. Ось ще кілька кроків, які варто пройти перш ніж розпочинати свою справу.
Крок 1: знайдіть економічну основу справи

Перед тим, як витрачати час та гроші на старт справи, визначте попит на свою пропозицію. У пошуку економічного обгрунтування товару/послуги проводиться маркетингове дослідження. Розберіться хто потенційний клієнт, який він, що йому потрібно, чого він хоче. Після цього вашу пропозицію можна буде адаптувати під запит аудиторії, щоб збільшити її відгук.
Крок 2: досліджуйте конкурентів
Перед тим як відкрити бізнес із нуля, вивчіть суперників. Хто у вибраному сегменті ринку займається тим самим, хто найближчий конкурент? Останніх варто докладно розібрати за плюсами та мінусами.
Відбудуватися від суперників можна, унікалізувавши свій бізнес тим чи іншим чином. Знайдіть свою маленьку нішу у великому сегменті, зробіть продукт дешевшим/дорожчим, розширте/звузьте пропозицію – дайте клієнтам те, чого не пропонують інші.
Крок 3: напишіть план
Починати бізнес без вкладень також необхідно з плану – структурованого та докладного. Крім портрета аудиторії та дослідження конкуренції, документ повинен містити місію та цілі підприємства, концепцію послуги/товару, маркетингову стратегію, джерела фінансових ресурсів, список товарно-матеріальних цінностей, терміни окупності. Також у бізнес-плані мають бути розрахунки.
Крім того, що документ – тест проекту на життєздатність, ваша шпаргалка та інструкція, це ще й необхідна для залучення спонсорів умова.
Крок 4: визначте, які документи потрібні, і звіртеся з нормами закону
Чи потрібно ліцензувати справу? Які дозволи оформити? З'ясуйте це до того, як розпочати бізнес із нуля, щоб уникнути штрафних санкцій та закриття. Розумно також купити консультацію юриста та/або бухгалтера, щоб піти за правильним для регіону алгоритмом реєстрації підприємства та оформлення інших документів, + з'ясувати та дотриматися податкових правил.
Крок 5: вирішіть, звідки залучати кошти
На цьому етапі перевірте правильність розрахунку коштів на старті бізнесу та функціонування у перші місяці. Занизьте доходи та прибуток, а витрати краще завищити, щоб отримати реалістичну картину. Якщо вашого капіталу недостатньо, виберіть один із способів залучення фінансів, про які ми розповіли на початку статті. До речі, ви повинні чітко розуміти, яка сума потрібна. При виборі інвестиційного каналу аналізуйте кожен варіант - плюси, мінуси, перспективи для конкретного випадку. Приділіть увагу навіть негативному сценарію розвитку справи, продумавши, як повернете борг.
***
Нарешті, збираючись відкрити бізнес із 0, налаштуйтеся на це психологічно. Будьте готові багато працювати до появи перших позитивних зрушень, а після цього працювати ще більше. Згодом ви наймете співробітників, але спочатку потрібно знайти клієнтів і отримати прибуток.
Як відкрити бізнес із нуля: з чого почати

Реєстрація
Отже, ви перевірили життєздатність проекту та підрахували, коли він окупиться. Далі зареєструйтесь, вибравши відповідну форму підприємництва. Оскільки ми говоримо про старт справи з мінімальними коштами, підійде ФОП – фіз. особа підприємець. Це найпоширеніший варіант у малому та середньому бізнесі. Оформляється з мінімальною кількістю документів та дуже швидко, за бажання – в online-форматі. ФОП платить фіксований податок, сам розпоряджається доходами, та й фін. відповідальність (борги, ін. зобов'язання) несе самостійно.
Місце роботи
Щоб розпочати свій бізнес із нуля, необхідно знайти місце. Якщо не збираєтеся працювати з дому, вибір лежить між покупкою чи орендою. Друге ймовірніше за мінімального капіталу. Оцінюйте фізичну локацію та приміщення з погляду прохідності постійних клієнтів, наявності поряд транспортної розв'язки та паркінгу, справності комунікацій та можливості зонувати об'єкт, як вам необхідно. Далі переходьте до обговорення ціни оренди та укладання договору.
Якщо ваше підприємство – онлайн-магазин, веб-хостинг має бути надійним – пропонувати SSL-шифрування інформації + копіювання щодня.
Співробітники чи підрядники
Навіть малий бізнес без вкладень вимагатиме підрядників/співробітників, які в ідеалі розділяють брендові цінності. У пошуку штату орієнтуйтеся на навички та досвід у тому напрямі, у якому починаєте справу. Плюсами стануть амбітність, комунікаційні навички, позитивні рекомендації із минулого місця роботи. Якщо останнє відсутнє, візьміть працівника на пробний період, обмовивши це заздалегідь.
CRM-система
Може здатися, що таке програмне забезпечення не потрібно мікро-бізнесу. Але це не так. CRM автоматизує ділову рутину, прискорює + робить максимально точними усі процеси, економить час власнику та співробітникам, підвищує якість сервісу, допомагає планувати рекламну кампанію та бізнес-рішення. Все це – без найму додаткових людей та закупівлі дорогого обладнання, що є величезним плюсом для тих, хто збирається розпочати бізнес з нуля.
Свою систему CRM пропонує клієнтам APPOINTER. Ми створили її під потреби малого та середнього підприємництва. І даруємо кожному клієнту 2 безкоштовні тест-тижні, щоб оцінити зручність та переваги продукту.
Торгівля та оплата
Один із ключових моментів на старті підприємства – налагодити продаж та розрахунок. Для початку з'ясуйте, яким чином вашим клієнтам найбільш зручно оплачувати покупки – готівкою, картками, моментальними розрахунками онлайн (+ не забудьте про обов'язкову фіскалізацію платежів згідно із законом). Далі вирішіть питання із касовим апаратом, розхідниками, системою обліку.
Доставка
Як правильно розпочати свій бізнес із нуля? Крім іншого, не забувати, що доставка продукції клієнту – відповідальність підприємства. Це актуально для інтернет-магазинів та будь-якого виробництва. Ведіть свій продукт через усі етапи комунікації з покупцем і до моменту отримання замовлення. Далі – стимулюйте людину залишити відгук. Чим швидше, зручніше, дешевша ваша доставка, тим краще буде цей відгук.
Маркетинг
Плануючи бюджет у бізнесі з нуля, не забувайте про інструменти реклами та просування. Показати свій бренд з різних боків та залучити клієнтів насамперед допоможуть власний сайт + наповнені та «живі» соцмережі. Варто інвестувати в розробку логотипу та іншої айдентики, а також створити маркетингову стратегію: у всьому цьому відштовхуйтеся від того, хто ваш клієнт і що його привабить.
Постійно тестуйте різні рекламні підходи, щоб відстежити найефективніший для вашої справи.

На закінчення: можливі проблеми бізнесу з 0 без вкладень
Вище ми вже говорили про проблеми малих бізнесменів, але пройдемося ще раз:
- все доведеться робити самому;
- справа розвивається повільніше, ніж хотілося б, тому що коштів на гарний маркетинг мало;
- конкуренти множаться та випереджають;
- немає фінансових резервів, щоб упоратися з непередбаченими ситуаціями та ін.
Що робити? По-перше, врахувати можливі ризики заздалегідь та обміркувати вирішення проблем. А далі традиційно: якщо ви хочете відкрити бізнес із 0 в Україні, приготуйтеся навчатися та працювати – багато. Крім того, використовуйте свої сильні сторони, аналізуйте помилки та робіть висновки, а також навчайтеся залучати інвестиції.