Стерилізація манікюрного інструменту: правила та порядок дій

Автор: Віталій Бродетскі

30.11.2021

Поговоримо на найважливішу тему дезінфекції та стерилізації манікюрних інструментів. З яких етапів вона складається, як і у порядку їх проводять? Яка буде потрібна техніка? Чи можна якісно очистити манікюрну атрибутику вдома та чим це відрізняється від салонного методу? Тільки актуальна та перевірена інформація у блозі Appointer!

cтерилизация инструментов

Зміст

 

Важливість санітарних умов салону краси

Ідеальна санітарія – показник високого рівня та запорука репутації салону краси. У цьому питанні немає компромісів, тим більше у період пандемії. На особливу увагу заслуговує стерилізація манікюрних інструментів, оскільки послуги манікюру пов'язані хоч і з мінімальним, але пошкодженням шкірних покривів людини. Якщо не дотримуватися техніки безпеки, це призведе до поширення вірусних, бактеріальних та грибкових інфекцій.

Відповідальність за дезінфекцію несуть майстри манікюру та господарі салонів (якщо майстри не працюють на себе). Тому теорію та практику санітарної обробки має освоїти кожен із них.

Давайте розберемося з усіма важливими питаннями та нюансами.

Для чого потрібна стерилізація та дезінфекція

Розділимо завдання санітарної обробки на пункти:

 • Пріоритет таких заходів – турбота про здоров'я клієнта та майстра. Грамотна дезінфекція інструментів завадить передачі хвороб, як щодо дріб'язкових (наприклад, ураження грибком), так і серйозних (гепатити, герпес, ВІЛ).
 • Практичний момент – довше служить інструментарій, який правильно доглядають.
 • Підтримка репутації салону. Відвідувачі охоче підуть туди, де безпечно (+ з більшою ймовірністю порадять таке місце друзям).

Якщо належним чином не проводити обробку інструментів після манікюру, у критичній ситуації відповідальність за наслідки ляже на салон б'юті або манікюрний кабінет. Бізнес зазнає збитків, втратить довіру та ймовірно закриється. Тобто турбота про санітарні умови – це внесок у стабільність справи в цілому.

Які інструменти підлягають стерилізації

Інструмент для манікюру ділять на 2 групи – непористий та пористий.

Непористі інструменти виготовлені з гладких матеріалів – вони пластикові, скляні, металеві або зі скловолокна. Це різні манікюрні ножиці, щипці, фрези і т. д. Їх обов'язково стерилізувати після кожного використання за правилами, про які розповімо нижче.

Пористі інструменти поділяються на категорії одноразового (частіше) та багаторазового використання. До одноразових відносять спонжики, ватні палички, мікробраші, шпателі, бюджетні пилочки та ін. Багаторазові – дорогі міцні пилочки, спеціальні бафи для полірування. Правила та порядок дезінфекції багаторазових манікюрних інструментів залежить від їхнього виду.

Наприклад:

 • є інструмент, який обробляють лише спеціальним розчином-дезінфектором. Це можна робити, поки на поверхні немає пошкоджень. Якщо інструмент починає руйнуватися, його утилізують;
 • бафи-полірувальники та багаторазові пилки не можна обробляти хімією та термічним способом. Використовують стерилізатор УФ, а чистять все за допомогою звичайної води.

Опис процедури дезінфекції міститься на упаковці або в інструкції до конкретного інструменту.

Стерилізація одноразових інструментів манікюру не проводиться. Але перед використанням переконайтеся, що стерильність не порушена – не пошкоджена упаковка чи інструмент у ній, дотримувалися правил зберігання, не вийшов термін придатності. Купуйте одноразові назви у перевірених брендів.

Етапи обробки

для чего нужна стерилизация

Правильна стерилізація інструментів включає 3 кроки у зазначеній послідовності:

 • Дезінфікувати.
 • Очистити.
 • Стерилізувати.

Є ще 2 моменти, без яких ефект від попередніх заходів зведеться на «ні» – правильне зберігання та санітарна обробка рук.

Дезінфекція

Із цього завжди починають (не з очищення). Процес знищує гриби, шкідливі мікроорганізми, вірусні збудники – все, що призводить до запалення та хвороби. Цей крок не можна пропускати, оскільки є ризик, що інфекція потрапить на робочу поверхню, раковину, повітря. Використовуються дезінфектори – спеціальні хімічні засоби, кожен із яких має свою інструкцію.

Як правильно дезінфікувати інструменти:

 • ємність наповнюють водою, розводять у ній дезінфектор (за інструкцією);
 • приладдя опускають у розчин на 15-30 хвилин.

Таке замочування вбиває більшу частину бактерій та мікробів, але не діє на певні віруси та грибкові суперечки.

Ефективніше впорається із завданням мийка-ультразвук, яка дезінфікує вміст вібрацією. Її нерідко плутають із стерилізатором, але це помилково.

Очищення

ЭЦе механічний (щіткою) чи апаратний вплив (очищення вібрацією) на поверхню інструментів. Воно прибирає частинки лаку та інших покриттів, шкірний епітелій, пил спиляний ніготь, кров. Очищення передує стерилізації манікюрного інструменту. Інакше забруднені пилки, ножиці тощо можуть погіршити роботу стерилізаторів або пошкодити їх.

Як виконати:

 • інструмент промивають з милом та водою (проточною);
 • для очищення використовується жорстка щіточка;
 • по завершенні все просушують.

Етапи дезінфекції та очищення важливо не міняти місцями.

Стерилізація

Цей крок завершує процес, видаляючи те, що могло залишитися після перших двох впливів (наприклад, стійкі віруси та спори грибів).

За допомогою спеціальної техніки, хімії, впливів температурою та тиском проводять надійну стерилізацію манікюрного інструменту. Деякі прилади не тільки стерилізують, але попередньо дезінфікують і очищують. Після завершення цього етапу інструментарій залишається абсолютно чистим та безпечним для використання (за умови правильного зберігання).

Зберігання

Этапы обработки

Після стерилізації інструменти для манікюру зберігають у спеціальній упаковці – пакетах, які зберігають результат до використання за рахунок герметичності. Також стерилізувати приналежності можна спочатку в деяких варіантах упаковки, тоді після них не потрібно перекладати.

Види пакетів:

 • Пакети крафт. Виготовлені із спец. паперу, здатні зберігати стерильність вмісту протягом 30 днів.
 • З клапаном. Бережуть стерильність від 20 до 60 днів.
 • З термо-зварюванням. Використовуються до 20 днів.

Є варіант (після знезараження) зберігати приладдя в ультрафіолетовому стерилізаторі під бактерицидними лампами.

Санітарна обробка рук

Продезінфікувати долоні перед використанням стерильних інструментів важливо з очевидних причин. До роботи варто приступати в рукавичках (особливо, якщо у клієнта проблемна шкіра).

Як провести:

 • у долоні втирають антисептичний засіб (шкіра суха);
 • робочу поверхню готують, розпорошуючи дезінфектор, потім протираючи поверхню паперовими рушниками.

Для безпечної роботи майстрам варто використовувати маски, тому що дрібні частинки відходів манікюру можна вдихнути.

Обладання для стерилізації

Для стерилізації інструментів використовують спеціальну техніку:

 • Кварцові кулькові стерилізатори (інша назва – гласперленові).
 • Сухожари.
 • Автоклави.
 • УФ-стерилізатори.

Перш ніж стерилізувати, інструменти розкручують/розкривають, відокремлюють усе, що знімається та не підлягає обробці температурами. У техніку їх поміщають абсолютно сухими. Коли прилади завершили дію, вміст повинен охолонути, потім виймають і упаковують.

Розглянемо перелічені варіанти стерилізуючої техніки, її особливості та переваги.

Сухожари (термічні стерилізатори)

Медичне обладнання для стерилізації, яке ідеально підійшло для бьюті-салонів. Впливає високими температурами та сухим повітрям, підходить для всього, що такі температури витримує. Поєднує високу ефективність, надійність та доступну вартість. Важливо не піднімати терморежим вище рекомендованого під час використання сухожара.

Особливості:

 • стерилізує від 15-ти хвилин до 2-х годин (залежить від моделі та потужності);
 • нагрівання під 1800 градусів;
 • підходить для скла та металу.

У сухожарі можна провести стерилізацію манікюрного набору в пакеті з крафта. На упаковці зручно писати дату знезараження та перелік вмісту.

Стерилізатори кварцові

оборудование для стерилизации

Ця невелика техніка також використовує високу температуру і дуже швидко виконує завдання, але не вміщує багато інструментів за 1 захід. Металеве або пластикове тіло приладу містить колбу з кульками кварцового скла. Вони розігріваються за допомогою спец. елементів. У розігріті кульки вміщують манікюрні інструменти. Кульки відпрацьовуються за 12 місяців, після чого замінюються.

Особливості:

 • нагрівання під 2500 градусів;
 • використовується для всього металевого (жаростійкого);
 • швидко розігрівається;
 • час, необхідний стерилізації, – менше хвилини.

Автоклави (стерилізатори паром)

Відповідне рішення для салону з високим завантаженням, оскільки паровий автоклав обробляє більші обсяги за раз. Друга перевага мінімально зношує манікюрні прилади за рахунок відсутності високих температур. Відбувається стерилізація під парою, що формується з води-дистиляту та діє під тиском. Парова техніка високоефективна, але коштує дорожче сухожара.

Особливості:

 • працює протягом півгодини;
 • розігрівається під 1370 градусів;
 • береже ріжучі поверхні;
 • автоклав підходить для стерилізації інструментів з металу та інших матеріалів.

Після дії інструмент краще зберігати в УФ-камерах.

Ультрафіолетові стерилізатори

Уточнимо: повна дезінфекція за допомогою цієї техніки не відбувається – зберігаються збудники гепатиту, ВІЛ. Тому в УФ-приладі стерилізують інструмент, який не витримує терморежим.

Ультрафіолетовий стерилізатор – бюджетний вибір, який підходить для всього, не псує поверхні, перешкоджає утворенню корозії. У ньому можна зберігати приладдя. Виконує завдання за 40 хвилин.

Також проводять хімічну стерилізацію інструментів. Це складний тому мало поширений спосіб. Залучають ємності із пластику, наповнені спеціальними реагентами. Ці речовини вимагають обережності, оскільки отруйні, а після їх впливу важливо нейтралізувати дистилятом (щоб протидіяти можливої корозії).

Знезараження у домашніх умовах

Якщо ви надаєте послуги вдома, це не скасовує дезінфекції манікюрних інструментів. Більше того – обробляти речі потрібно навіть собі. Починають із санітарної очистки робочих поверхонь (можна використовувати розчин спирту або готовий дезінфектор), потім дезінфікують манікюрний набір. Якщо він використовується для інших людей, проводять і стерилізацію.

Є метод бюджетної дезінфекції, доступний вдома. Вкладення в нього мінімальні, якість результату хороша. Цей спосіб – не 100% знезараження, але він у рази кращий, ніж нічого.

Які етапи включає домашня дезінфекція манікюрних інструментів:

 • Продезінфікувати. У бокс налийте воду (0,5л) та розведіть дезінфектор. Важливо спочатку налити воду, а в неї засіб, не навпаки. На 15 хвилин опустіть у рідину манікюрне приладдя.
 • Очистити. Під краном вимийте все за допомогою мила/миючого засобу та щіточки. Добре протріть.
 • Стерилізувати. Приладдя складіть у спеціальні пакети та скористайтеся духовкою. Температурний режим – 180-200 градусів. Розмістіть пакети на невеликій відстані один від одного і витримайте 15 хвилин без підвищення температури. Вимкніть духовку, дайте всьому охолонути.
 • Правильно зберігати. Шпателі, ножиці, пилки та ін. залиште в закритих пакетах крафт до моменту, коли вони знадобляться.

Обробка в салоні краси: 2 методи

Як дезінфікувати та стерилізувати манікюрні інструменти для бьюті-салону? Є 2 варіанти – класичний метод салонів та професійний, рівня медичних закладів. Обидва способи ефективні, але максимально надійним є другий, для якого буде потрібне потужніше обладнання.

Етапи салонного методу* стерилізації інструментів:

 • Продезінфікувати. Якщо треба одночасно продезінфікувати та очистити, візьміть УФ-ванну, заповніть її лоток водою (0,7л), максимальна температура якої 18 градусів, розведіть дезінфектор. У сітчастий лоточок покладіть інструмент і зануріть в УФ-ванну. Нехай прилад попрацює 15 хвилин і можна діставати все. Якщо немає можливості скористатися ванною, проведіть операцію, як у бюджетному варіанті, описаному вище.
 • Вимити та просушити. На цьому етапі ви миєте все водою і добре просушуєте. Поверхня приладдя має бути ідеально чистою, непошкодженою.
 • Зберігати. Помістіть все в УФ-камеру/герметичний контейнер, залиште до використання.
 • Простерилізувати манікюрний набір. Вийміть його з УФ-камери/контейнера, помістіть у кварцовий стерилізатор (прогрітий уже півгодини). Залишіть на 20 секунд.

*Метод передбачає, що до використання санітарно-оброблений інструментарій зберігають у камері УФ. Стерилізують його перед тим, як задіяти.

Етапи професійної санітарії манікюрного приладдя:

 • Продезінфікувати. Дійте аналогічно до першого етапу в салонному методі.
 • Вимити, просушити. Цей крок повністю повторює салонний варіант.
 • Простерилізувати манікюрні інструменти. Все запакуйте в пакети з крафта, запакуйте. На 1 годину помістіть у сухожар. Дотримуйтесь необхідної температури та часу обробки.
 • Правильно зберігати. Не виймайте пилки, щипці, ножиці та інше з пакетів після стерилізації до моменту, коли вони знадобляться. Зберігати пакети можна в камері УФ або спеціальному боксі протягом 30 днів.

Заключення та висновки

какие инструменты подлежат стерилизации

У питаннях підтримки санітарії пам'ятайте:

 • потрібно ретельно виконувати етапи обробки та дотримуватися послідовності;
 • немає універсального приладу для всіх етапів знезараження;
 • щоб вибрати відповідний метод обробки та техніку, враховуйте розміри приміщення, кількість клієнтів салону в день, асортимент послуг, матеріали манікюрного приладдя та рекомендації щодо їх обробки.

Поставтеся відповідально до дезінфекції та стерилізації інструменту та збережете репутацію свого бізнесу, здоров'я відвідувачів та співробітників!

connect-buttonПідключитисяgearSmallgearBig
logo